Gjashtë raste të reja me fruthin në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë ditës së djeshme janë regjistruar gjashtë raste të reja nga epidemia e fruthit. “Në Klinikën për sëmundje infektive është shtruar një fëmijë një muajsh me sindromin Down nga Kumanova. Për momentin në klinikën për sëmundje infektive janë shtruar 20 pacientë me këtë sëmundje”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë. Trajtim […]

Continue Reading

E konfirmon shkenca: Cigaret elektronike janë të dëmshme për zemrën dhe trurin

Rreziqet e pirjes së duhanit janë të njohura me dekada të tëra dhe, në mënyrë që ta largojnë këtë shprehi, shumë njerëz kanë filluar përdorimin e cigareve elektronike. Por, sipas një studimi të ri, këto cigare mund ta rrisin rrezikun e sulmeve të zemrës, sulmeve të trurit dhe rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës. […]

Continue Reading

‘Ndryshim i jetës’: Shpiket pajisja që kthen mendimet në fjali

Shkencëtarët kanë ndërtuar një pajisje që do iu vijë në ndihmë njerëzve që nuk flasin Krijimi është shpallur si “ndryshim i jetës” për ata që nuk janë në gjendje të komunikojnë me botë përreth. Sistemi pionier kombinon fuqinë e sintezuesve të të folurit dhe AI (inteligjencës artificiale) për ta kthyer aktivitetin e trurit në fjali […]

Continue Reading

Shkup, 14 aksidente vetëm gjatë ditës së djeshme

Gjatë ditës së djeshme në rajonin e Shkupit kanë ndodhur gjithsej 14 aksidente, nga të cilët një person ka marrë lëndime të rënda, ndërsa 11 persona kanë kaluar vetëm me lëndime të lehta. Nga MPB informojnë se gjatë 24 orëve policia e trafikut ka zbuluar dhe sanksionuar një numër më të madh të kundërvajtjeve.“Janë sanksionuar […]

Continue Reading

Qasja e Maqedonisë ndaj FETO-s, test i sinqeritetit

Qeveria e Republikës së Maqedonisë ka publikuar listën e mediave të cilave u janë ndarë mjete financiare nga Programi për Mbështetjen e Shtypjes dhe Shpërndarjes së Mediave të Shtypura për vitin 2018, shkruan Anadolu Agency (AA). Për marrje të mjeteve nga Qeveria e Maqedonisë kanë aplikuar 13 media, prej të cilave 11 kanë marrë mbështetje […]

Continue Reading

Një personalitet i rëndësishëm në historinë e kulturës dhe letërsisë turke: Shemsedin Sami

nga Metin Uygun Aspekti më i rëndësishëm i Shemsedin Samiut në gjuhën dhe kulturën turke është enciklopedia dhe shkrimi i fjaloreve. Libri me titull ‘Kamus-i Türki’ është një fjalor me përmbajtje të pasur  i cili bashkon fjalët me prejardhje arabe, persiane dhe perëndimore me ato me origjinë turke të përdorura në gjuhën e të folurit […]

Continue Reading

Për shkak të borës, ndalohet lëvizja e kamionëve në rrugën Mavrovë-Dibër

Komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet nëpër rrugë të lagura dhe në kushte dimërore. Në disa vende ka mbetje të borës. Për shkak të reshjeve intensive të borës në rrugën Mavrovë-Dibër prej orës 07:30 është vendosur ndalesë për qarkullimin e makinave të rënda. Gjithashtu, është ulur dukshmëria nga 100 deri 150 metra në rrugët Manastir-Prilep, Manastir-Demir […]

Continue Reading

Zyrtare: Neymar së paku dhjetë javë jashtë fushave të blerta

Neymar do t’i mungoj më teprë se dy muaj skuadrës franceze të Paris Saint-Germain. Braziliani nuk do të luajë gjatë dhjetë javëve të ardhshme pas një frakture metatarsale të këmbës së djathtë në fitoren 2-0 ndaj Strasburgut. Kapiteni i Brazilit do të humbasë të dyja ndeshjet e PSG-së me Manchester Unitedin në Ligën e Kampionëve. […]

Continue Reading

Zyrtare: Kosova miqësore me Danimarkën në Prishtinë

Kosova ka siguruar edhe një ndeshje miqësore para fillimit të kualifikimeve për kampionatin evropian 2020. Përfaqësuesja jonë edhe zyrtarisht do të takohet me një prej kombëtareve të mëdha të kontinentit të vjetër, Danimarkën. Kështu ka pohuar  zyrtari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Mirsad Çollaku. Ai ka treguar se ndeshja mes këtyre dyja ekipeve do […]

Continue Reading