Pesë librat që mund ti lexoni në fundjavë

Pesë librat që mund ti lexoni në fundjavë Leximi dhe librat ofrojnë mundësinë e ngritjes intelektuale dhe imagjinatën e njeriut. Shkenca ka dhënë edhe detaje tjera për efektet pozitive që jep leximi tek njeriu. Njerëzit që lexojnë janë më të aftë të kuptojnë problematikat, janë më analitik dhe kanë vizion më të qartë për atë […]

Continue Reading

Po, janë të vërteta! 10 vende spektakolare të planetit Tokë

Fantastike- kështu mund t’i cilësojmë këto vende të çuditshme e përrallore, të cilat nuk i keni menduar kurrë se mund të ekzistojnë vërtet. Njihuni me pamje mahnitëse të 10 destinacioneve brilante, duke nisur nga Dalloli që ndodhet në Etiopi dhe deri te Rakotzbrücke në Gjermani. Dallol – Etiopi Fly Geyser – Nevada – SHBA Thor’s […]

Continue Reading

Turqia mundëson hyrjen në vend të pacientëve që vijnë për trajtim mjekësor

Pacientët që vijnë për trajtim në Turqi së bashku me shoqëruesit e tyre, mund të hyjnë në vend nga porti detar Tasucu i Mersin-it dhe porti detar Karasu i Sakarya-s. Për hyrjen e pacientëve që vijnë nga jashtë vendit me rrugë ajrore janë përfshirë edhe aeroportet “Adnan Menderes” i Izmirit dhe aeroporti i Adanasë. Së bashku me këto aeroporte pacientët dhe […]

Continue Reading

Gruaja e Albin Kurtit boton libër

Gruaja e ish-kryeministrit, Albin Kurti, Rita Augestad Knudsen, ka botuar një libër. Kështu njoftoi Kurti në rrjetin social “Facebook”. “Shtëpia Botuese ‘Palgrave Macmillan’ ka botuar librin e Ritës “Beteja mbi Lirinë në Diskursin Ndërkombëtar në Shekujt 20 dhe 21”. Ky libër ndihmon në kuptimin e diskutimeve politike të kohës për lirinë teksa bazohet në hulumtimin […]

Continue Reading

Pas 3 muajsh pezullim falet namazi i xhumasë në xhaminë e Tokios

Me heqjen e kushteve të gjendjes së jashtëzakonshme në Japoni për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në xhaminë e Tokios është falur me “rezervim” për herë të parë pas 3 muajsh namazi i xhumasë, transmeton Anadolu Agency (AA). Xhamia e Tokios në Japoni u ribashkua me basimtarët e saj pas rikthimit të jetës në […]

Continue Reading

Si e shohim Islamin dhe muslimanët pas koronës?

Dr. Mehmet Gormez Autori është drejtor i Institutit për Mendimin Islam në Ankara, ish-president i Dijanetit të Republikës së Turqisë. Kjo është ekspozeja e tij në mbledhjen e Këshillit të Komisionerëve të Unionit Botëror të Dijetarëve Islamik, e cila u mbajt përmes video platformës, në mes të ramazanit në 1441 h. (maj viti 2020). Shkruan: […]

Continue Reading

Libri, Islami dhe Politika – nga autori prof. dr. Bejtulla Demiri

Një shpjegim të librit politikologjik me vlera origjinale akademike -Islami dhe Politika – nga autori prof. dr. Bejtulla Demiri Në shumë dilema dhe pyetje të parashtruara në lidhje me relacionin e Islamit dhe politikës, përgjigjet mundet të i gjeni në librin Islami dhe Politika nga autori prof. dr. Bejtulla Demiri. Përgjigjet në përgjitshi janë eksplicite […]

Continue Reading