Kosova siguron 500 mijë vaksina antiCOVID nga Pfizer

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se Kosova ka siguruar 500 mijë vaksina antiCOVID nga Pfizer. Zemaj përmes një postimi në Facebook ka shkruar se konfirmimin për sigurimin e këtyre vaksinave e kanë dhënë përfaqësuesit e Pfizer gjatë një takimi virtual të mbajtur sot me ta. “Krahas kësaj, Kosova do të marr […]

Continue Reading

Ekipet e Rojës Bregdetare Turke shpëtojnë 53 emigrantë të parregullt

Ekipet e Rojës Bregdetare Turke shpëtuan 19 emigrantë të parregullt pranë brigjeve të rrethit Marmaris të Mugla dhe 34 të tjerë në afërsi të brigjeve të rrethit Bodrum. Ekipet e Komandës së Rojës Bregdetare u dërguan në zonë pranë Marmarisit pasi u njoftuan se një barke i është prishur motori dhe kishte kërkuar ndihmë. Ato arritën të marrin […]

Continue Reading

Edi Rama në Turqi për vizitë zyrtare më 6-7 janar

Siç bën të ditur Drejtoria e Komunikimeve të Presidencës së Turqisë përmes një komunikate të shkruar, në takimet që do të zhvillohen në kuadër të vizitës më 6-7 janar, do të rishikohen në të gjitha dimensionet marrëdhëniet dypalëshe dhe do të trajtohen hapat që mund të ndërmerren për zhvillimin e bashkëpunimit Turqi-Shqipëri. Krahas marrëdhënieve bilaterale, […]

Continue Reading

Turqia me rekord historik në eksportet e vitit 2020

Duke cituar të dhëna paraprake, Pekcan tha se eksportet e Turqisë arritën në 169,5 miliardë dollarë në vitin 2020. “Me 17,8 miliardë dollarë në dhjetor dhe me një rritje prej 16% nga viti i kaluar, Turqia regjistroi shifrën më të lartë të eksportit mujor të të gjitha kohërave”, theksoi ajo gjatë Takimit Vlerësues të Tregtisë […]

Continue Reading

Mbi 1 milion e 860 mijë të vdekur nga Covid në të gjithë botën

Numri i të vdekurve nga Covid-19 në mbarë botën është një milion e 860 mijë e 600, numri i të infektuarve tejkalon 86 milionë e 110 mijë dhe numri i të shëruarve është 61 milionë e 60 mijë. Epiqendra e pandemisë, ShBA: Deri tani ka shkuar në 362 mijë e 123 numri i personave që kanë […]

Continue Reading

Kalaja e Beratit, destinacion i përhershëm turistik edhe në pandemi

Kalaja e Beratit, një nga monumentet më të mëdha historike të Ballkanit, gjatë 2020 tërhoqi sërish një numër të lartë vizitorësh vendas e të huaj. Drejtori i Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Berat, Eugen Kallfani tha sot për ATSH-në se “që prej janarit deri në dhjetor  kalaja e Beratit u vizitua nga 24.050 vizitorëve nga […]

Continue Reading

Drithërat e plota janë të mira për rregullimin e presionit të gjakut

Duke futur më shumë drithëra në dietën tuaj, ju mund të parandaloni hipertensionin tek njerëzit, sipas një studimi nga ekspertët në Harvard Public Health në Boston Shfaqja e hipertensionit i njohur më mirë në mesin e njerëzve si presion të lartë të gjakut ose hipertension arterial është një gjendje shëndetësore kronike e karakterizuar nga presion […]

Continue Reading

IRC paralajmëron për krizën e urisë në Sudanin Jugor

Në Sudanin Jugor, i cili ka një popullsi prej rreth 10 milionë, më shumë se gjysma e popullsisë është në rrezik urie. Caroline Sekyewa, Drejtorja e Komitetit Ndërkombëtar të Shpëtimit (IRC) për Sudanin Jugor, tha se epidemia e llojit të ri të koronavirusit (COVID-19) ka ndikuar negativisht në jetë. “Sudanezët e Jugut tashmë po luftojnë me problemin […]

Continue Reading

A e dini se pilotja e parë e NATO-s e avionit reaktiv ka qenë një turke?

E lindur më 1933, Leman Bozkurt Altinçekiç është pilotja e parë e avionëve reaktorë të Turqisë dhe NATO-s. Altinçekiç, e cila ka ëndërruar të fluturojë që në moshë të vogël, bën një hap të madh drejt përmbushjes së ëndrrave të saj vitin që mbaron shkollën e mesme dhe merr trajnim për avionë në impiantet “Turkkus […]

Continue Reading