Piktorin e liqenit që vështirësitë fizike prej 15 vitesh nuk e pengojnë të pikturojë (VIDEO)

Peizazhi i liqenit të trazuar te Ohrit ne mbyllje të 2020 e gjen buze bregut Qemalin i cili zgjodhi qe vitin e vështire ta mbylle me optimizëm dhe pozitivitet. Ne pikturat e tij ngjyrat e ndezura sjellin kontraste te forta të natyrës dhe pamje plot jete. Prej 35 vitesh ai pikturon dhe Pavarësisht veshtiresive dhe […]

Continue Reading

Doli nga shtypi kompleti 8-vëllimësh i Prof. Ismail Ahmedit

Doli nga shtypi kompleti 8-vëllimësh i Prof. Ismail Ahmedit Në përfundim të këtij viti, SHB “Logos-A” ka kënaqësinë që ta prezantojë botimin më të ri – serinë 8-vëllimëshe të autorit Ismail Ahmedi. Bëhet fjalë për gjithë opusin shkencor të studiuesit dhe pedagogut, të botuar ndër vite dhe të përgatitur enkas për këtë seri. Prof. Dr. […]

Continue Reading

Kostumet tradicionale shqiptare në vitin 1930 (FOTO)

Këto fotografi të rralla janë realizuar nga Jacqueline Benezech, një etnologe e njohur franceze e cila kishte udhëtuar në çdo skaj të Shqipërisë, duke studiuar traditat, zakonet dhe kostumet shqiptare. Shumica e fotografive janë realizuar në Malësi dhe tregojnë se si ka jetuar shqiptarët në vitet e 30-ta, ku të gjithë mbajnë të veshur kostumin […]

Continue Reading

Adem Mikullovci: Jeta e çdo njeriu është më tepër shuplaka se sa puthje

Viti që po lëmë pas mori disa nga figurat më të shquara të artit shqiptarë. KultPlus do t’i kujtojë sot përmes veprës që lanë pas. “Kësi soji e kalova rrugën e jetës time. E kalova rrugën e jetës time dhe erdha te fundi. Dhe kur ndalem dhe shikoj rrugën që kam kaluar, e shoh një […]

Continue Reading

Enris Qinami, muzikanti shqiptar që përmes traditës e mistikës transmeton tingujt e sharkisë në Francë

Xhemile Hysenaj Ka 20 vite që jeton në Francë dhe punon si pedagog i muzikës në “Ecole des Arts, Île-Saint-Denis”, në një qytezë-ishull buzë Senës, pranë Parisit. Bëhet fjalë për Enris Qinamin, i cili qysh në moshë të re rrugëtimin jetësor e kishte gërshetuar me artin më të bukur, atë të muzikës. Muzika e Qinamit […]

Continue Reading

Jeton Neziraj fiton Çmimin Evropian 2020 për Arritje Kulturore

Dramaturgu Jeton Neziraj ka rrëmbyer Çmimin Evropian 2020 për Arritje Kulturore. Këtë e ka bërë të ditur “KulturForumEuropa”, që thotë se ka vendosur ta shpërblejë Nezirajn duke u bazuar në idenë e ndërveprimit brenda dhe jashtë Evropës, për t’u mësuar që ta njohim dhe kuptojmë njëri-tjetrin. “KulturForumEuropa / EuropeCultureForum ka vendosur që ta shpërblejë themeluesin […]

Continue Reading

Pse e lëndojmë njëri-tjetrin – korrespondenca mes Tolstoit dhe Gandit

Pse e lëndojmë njëri-tjetrin – korrespondenca mes Tolstoit dhe Gandit! Në vitin 1908, revolucionari indian Taraknath Das i shkroi Leo Tolstoit, një nga figurat më të njohura e të rëndësishme në botë në atë kohë, duke i kërkuar mbështetje ndaj pavarësisë së Indisë nga Anglia. Më 14 dhjetor, Tolstoi i shkroi Das një letër të […]

Continue Reading

‘Ky s’është shall i modës por i nevojës, është qefin, e kur vdekjen e ke rreth kokës, ndryshe sillesh, ndryshe mendon’

Faruk Begolli, ikona e kinematografisë shqiptare dhe jo vetëm, njihet për rolet e tij të shumta që lanë gjurmë të mëdha në botën e filmit shqiptar e jugoslla. ‘Dashuria e bjeshkëve të nemuna’ është filmi në të cilin trajtohet fati i trishtë i dy gjeneratave, që bie mbi protagonistët si pasojë e një mendësie të […]

Continue Reading

Simbolikat e pirjes së kafes tek shqiptarët

Shqiptarët kanë pasur simbolika të shumta në ritualin e pirjes së kafes. Ato shënjonin mesazhe pozitive dhe negative kur miqtë kishin marrëdhënie, takime apo situata të ndryshme. Po cilët janë këto mesazhe që shprehte rituali i shërbesës së kafes? Nëse një malësor shkonte për shembull me kostumin e mikut në shtëpinë e një bashkëfshatari tjetër, […]

Continue Reading